تجهیزات سفر, کوه‌نوردی و کمپینگ, ورزش و سفر

بهترین عصا های کوهنوردی (باتوم) کدام اند؟

امروزه بیشتر کسانی که قصد طبیعت گردی و کوهنوردی دارند از عصای کوهنوردی استفاده می‌کنند، این وسیله به کوهنورد کمک می‌کند که در مسیرهای دشوار به راحتی حرکت کند و درعین‌حال انرژی او هنگام حرکت حفظ شود. شاید بپرسید عصا برای افرادی است که مشکل راه رفتن دارند و چه ارتباطی با کوهنوردی دارد؟

 

دلایل استفاده از عصای کوهنوردی

  • این ابزار باعث می‌شود فشار سطح زمین که به بدن و مچ دست و پا وارد می‌شود تا حدود قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.
  • با عصا می‌توانید ارتفاع برف، شن و ماسه یا سفتی و نرمی زمینی را که روی آن حرکت می‌کنید ارزیابی نمایید.
  • شما با کمک عصا می‌توانید ریتم حرکت و انرژی‌تان را برای پیمودن بقیه مسیر مدیریت کنید.
  • به‌عنوان ستون چادر، تکیه‌گاه و حفاظت از خود در مقابل حیوانات وحشی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

انواع عصای کوهنوردی

ثابت

این عصا های کوهنوردی در واقع همان چوب اسکی هستند که قابلیت تغییر اندازه ندارند. به همین دلیل باید در هنگام خرید آنها حتما دقت کرد و مدلی را که متناسب با قد فرد است خریداری کرد. همچنین این عصا ها در برنامه های طبیعت گردی نقش خاصی ندارند و نمی توان از آنها استفاده کرد.

 

تلسکوپی

این مدل عصای کوهنوردی کارایی بیشتری دارد و بسیار ایمن تر است. چرا که این مدل دارای قابلیت تنظیم ارتفاع که یکی از مهم ترین قابلیت ها در عصاهای کوهنوردی می باشد است. در پیمایش ها به دلیل قابلیت تنظیم باتوم های تلسکوپی از آنها استفاده می شود تا در شرایط مختلف اندازه باتوم را تغییر دهند. همچنین در کوهپیمایی ها نیز از یک جفت باتوم تلسکوپی استفاده می شود.

 

این مطلب را هم بخوانید!
بهترین کوله پشتی ها در سال ۱۴۰۰

 

عادی

این باتوم ها به دلیل نوع ساختشان خیلی دیرتر آسیب می بینند و بسیار مناسب تر از هر مدل هستند. مخصوصا در کوهنوردی های سنگین و آلپی استفاده از این مدل بسیار بهتر است. اما نکته منفی آن این است که این مدل ضربه های متوالی از زمین را به دست ها منتقل می کند و باعث خستگی می شود. بنابراین اگر توانایی و شرایط بدنی مناسبی دارید از این مدل استفاده کنید.

 

آنتی شک

این مدل دارای فنر هایی می باشد که باعث کاهش ضربه و فشار روی دست ها می شود که ناشی از ضربه های متوالی است که به زمین وارد می شود و خستگی آن به دست ها منتقل می باشد. اگر توانایی بدنی مناسبی ندارید بهتر است این نوع استفاده کنید.

 

مزایای استفاده از عصای کوهنوردی

    این وسیله در طول یک روز میزان بسیار زیادی فشار را از روی اندام های تحتانی بدن به دست ها منتقل می کند.

    کاهش فشار ناشی از وزن بدن بر روی پاها و انتقال قسمتی از بدن روی دست ها.

    ایجاد تعادل و جلوگیری از زمین خوردن مخصوصا در کوهنوردی ها طولانی مدت.

    کمک به کمتر خسته شدن افراد هنگام کوهنوردی.

    می توان از آنها برای محافظت از خودت یا به عنوان آتل برای ثابت نگه داشتن عضو مجروح استفاده کرد.

معایب استفاده از عصای کوهنوردی

  • اگر در هنگام استفاده از باتوم ( عصای کوهنوردی) فاصله بین بدن و باتوم زیاد باشد کشیدگی در اندام ها زیاد می شود و چرخش درد زیادی را ایجاد می کند.
  • اگر کوهنورد در هنگام کوهنوردی زیاد از عصای کوهنوردی استفاده کند امنیتش بیشتر می شود اما هماهنگی فرد کم می شود و در جاهایی که نمی تواند از باتوم استفاده کند فرد دچار مشکل می شود.
  • باعث افزایش تپش قلب می شود.
  • راحت نبودن هنگام عکاسی و فیلم برداری

نکات مهم هنگام خرید عصای کوهنوردی

وزن کالا

نخستین نکته ای که هنگام خرید عصای کوهنوردی باید به آن توجه کنید، وزن این قبیل از تجهیزات کوهنوردی است که در ضمن سبک بودن باید از میزان استحکام قابل توجهی نیز برخوردار باشد تا یک کوهنورد مرد یا زن بتواند با اطمینان خاطر از آن استفاده نماید. لازم به ذکر است امروزه برای کاهش وزن نهایی باتوم های کوهنوردی بیشتر از متریال های آلومینیومی و کربنی استفاده می شود.

 

انعطاف پذیری در اندازه

در قدیم عصاهای کوهنوردی تنها در مدل هایی با اندازه هایی ثابت وجود داشتند؛ اما امروزه کمپانی های تولید کننده ورزشی موفق به طراحی و تولید محصولاتی شده اند که می توان از آن ها در دو یا سه حالت مختلف استفاده کرد و ارتفاع عصا را متناسب با میزان قد کوهنورد تنظیم نمود و به همین خاطر است که قابلیت تغییر اندازه یکی از مهمترین نکات در خرید عصای کوهنوردی بحساب آورده می شود. این نوع از محصولات یا بصورت پیچشی هستند و یا به شکل ضامن دار طراحی شده اند که باز و بسته کردن هر کدامشان دارای شیوه های متفاوتی از هم می باشد. از قلم نیافتد که امروزه باتوم های کوهنوردی تاشویی نیز در بازار عرضه شده است که علاقه مندان می توانند از آن ها برای اشغال کمتر فضای کوله پشتی های خود استفاده نمایند.

 

این مطلب را هم بخوانید!
هر آنچه که در هنگام خرید دوچرخه ثابت باید بدانید!!!

 

جنس بدنه

همانطور که در نکته مربوط به وزن عصاهای کوهنوردی نیز اشاره کردیم، جنس بدنه این قبیل از ادوات کوهنوردی در کاهش وزن و همچنین میزان مقاوت آن بسیار حائز اهمیت است و به همین سبب در حال حاضر اغلب تولید کنندگان لوازم ورزشیِ کوهنوردی از متریال هایی نظیر: کرین و یا آلومینیوم ۶۰۶۳ برای تولید محصولات خود استفاده می کنند.

 

آنتی شوک بودن

اینکه عصای کوهنوردی شما دارای خاصیت آنتی شوک باشد یا نباشد تنها بسته به نظر شما دارد؛ زیرا در دنیا همچنان بحث بر سر مفید بودن یا نبودن استفاده از این قابلیت بر روی عصاهای کوهنوردان وجود دارد. اما بطور کلی باید گفت آنتی شوک در واقع فنری است که در بخش داخلی دسته عصا جایگذاری می شود تا در حرکت و کوهپیمایی ورزشکاران سبب انتقال فشار بیشتر به دست ها و کاهش آن بر روی پاها شود. بد نیست اگر بدانید اغلب منتقدان این ماجرا استفاده از آن را برای مسیرهای سرپایینی و نرم مناسب دانسته و بهره گیری از آن را در مسیرهای سخت و سربالایی مناسب تلقی نمی کنند.

 

خصوصیات دسته عصا

از دیگر مواردی که در فرآیند انتخاب و خرید عصای کوهنوردی باید به آن توجه داشته باشید، طراحی مناسب دسته و همچنین جنس غیر لغزش آن است. یادتان باشد یک کوهنورد باید از دست گرفتن عصا خود احساس رضایت داشته باشد. همچنین به دلیل قرارگرفتن دسته عصا در دست یک کوهنورد برای مدت زمان نسبتا طولانی، قطعا دستان او دچار تعرق و خیس شدن می شوند که روکش دسته عصا باید بتواند این میزان لرزش و خیسی را از خود دور نگه دارد و شرایط را مناسب تر از قبل جلوه دهد.

 

سُخمه

فاکتور مهم بعدی مربوط به قسمت کاملا تیزی است که در بخش انتهایی عصا مورد استفاده قرار می گیرد و مشهور به سُخمه می باشد. جنس سخمه ها معمولا باید دارای مقاومت بالایی باشند و به همین سبب اغلب تولید کنندگان از اجناسی همچون: الماس، تنگستن و یا کاربید برای این منظور استفاده می کنند.

 

گُل عصا

معمولا در قسمت انتهایی عصاهای کوهنوردی از گل برف یا گل یخ استفاده می کنند که کاربری نوع اول جهت حرکت آسانتر در محیط های مملو از برف و یا شن می باشد و نوع دوم بیشتر مناسب کوهنوردانی است که در محیط های یخی و سنگی حرکت می کنند و این گل ها سبب جلوگیری از فرورفتن ناگهانی کل عصا در لایه های مختلف زمین می شود و نهایتا سبب حفظ تعادل بهتر برای شما ورزشکاران عزیز خواهند شد.

قیمت عصای کوهنوردی

قیمت عصای کوهنوردی با توجه به تمامی مواردی که در این مطلب به شرح مختصر اما مفیدی از آن ها برایتان پرداخته ایم، تعیین می شود و اکنون این شما هستید که باید با توجه به میزان بودجه و همچنین سبک کوهنوردی مورد علاقه تان اقدام به خرید یک جفت عصای کوهنوردی مناسب برای خود کنید.

این مطلب را هم بخوانید!
لیست قیمت بهترین فلش مموری ها برای ذخیره سازی اطلاعات

 

code

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *