تجهیزات سفر, کوه‌نوردی و کمپینگ, ورزش و سفر

معرفی و راهنمای خرید بهترین فلاسک ها در سال ۱۴۰۰

چای در کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است. اما در شرایطی که چای داغ در دسترس‌ ما نیست مجبور به حمل چای توسط فلاسک چای با خود هستیم. بهترین و ساده‌ترین راه برای فراهم کردن امکان نوشیدن چای در همه‌ی شرایط داشتن یک فلاسک چای است.

خرید فلاسک چای خوب می‌تواند نوشیدن چای و قهوه‌ی داغ در شرایط مختلف از جمله سر کار، مسافرت، داخل ماشین و گردش‌های شبانه را بسیار دلپذیر کند.

 

انواع مختلف فلاسک

فلاسک‌ها از لحاظ کاربرد و نوع استفاده به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‌ها با توجه به جنس بدنه، محفظه داخلی، اندازه و ظرفیت، نوع خروجی مایعات و شکل ظاهری انواع مختلفی دارند که با همگی آن‌ها در راهنمای خرید فلاسک آشنا می‌شوید تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام یک از این انواع برای شما مناسب است.

فلاسک‌ نوشیدنی تک نفره

 این فلاسک‌ها معمولا با گنجایش نیم لیتری تا یک لیتری به شکل استوانه‌ای تولید می‌شوند و می‌توانند به شکل دسته‌دار یا بدون دسته ساخته شوند. از این فلاسک‌ها، هم برای نوشیدنی‌های گرم و هم نوشیدنی‌های خنک استفاده می‌شود. یعنی برای محل کار، پیاده‌روی، صخره‌نوردی، کوهنوردی و حتی سفرهای کوچک تک نفره مناسب هستند.

 

این مطلب را هم بخوانید!
راهنمای خرید کولر سلولوزی آبسال مدل AC/CP75R

 

فلاسک‌ چای دسته‌دار (خانواده)

 این فلاسک‌ها معمولا در ظرفیت‌های یک لیتری تا سه لیتر و دو مدل تکی و دوقلو هستند و معمولا از نظر اندازه در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ ساخته می‌شوند که بسته به نوع استفاده می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.
مثلا مدل‌های دوقلو اغلب برای استفاده همزمان از چای و آب جوش- برای تهیه قهوه یا دم‌نوش- است ولی مدل‌های تکی برای استفاده یک نوشیدنی‌ می‌باشد. در نتیجه مدل‌های دوقلو، فلاسک‌های چندمنظوره محسوب می‌شوند که می‌توانید به‌طور همزمان برای دو نوشیدنی متفاوت یا پذیرایی از افراد زیاد از آن استفاده کنید.

 

فلاسک‌ مسافرتی

 این فلاسک‌ها که برای نگهداری چای و نوشیدنی‌های داغ استفاده می‌شود، از نظر شکل و اندازه مشابه فلاسک چای دسته‌دار یا فلاسک تک نفره هستند. اما یک فلاسک مسافرتی ویژگی‌هایی دارد که شامل موارد زیر است.

  • سبک، کم‌حجم و مناسب سفر است.
  • مدت زمان زیادی آب جوش یا چای داغ را در خود نگه ‌می‌دارد.
  • درب فلاسک به‌گونه‌ای طراحی شده که در صورت افتادن یا کج شدن، مانع از ریختن یا چکه‌کردن محتویات فلاسک و هدر رفتن گرمای داخل مخزن می‌شود.
  • درب فلاسک‌های مسافرتی در بهترین حالت به‌صورت پیچی است و به عنوان یک لیوان می‌شود از آن استفاده کرد. درواقع درب فلاسک‌های مسافرتی چند منظوره است تا نیازهای فرد را برطرف نماید.
  • فلاسک‌های مسافرتی دهانه باریکی دارند تا ریختن چای یا نوشیدنی آسان‌تر باشد.
  • فلاسک‌های مسافرتی کیف یا کاور مخصوص دارند تا در هنگام سفر بتوانید آن را به کوله‌پشتی خود آویزان کنید یا مانند کیف‌دستی آن را بر شانه خود بیندازید.
  • مخزن یا محفظه داخلی فلاسک‌های مسافرتی، هم می‌تواند شیشه‌ای باشد و هم استیل که در هر دو مدل، نباید شکننده باشد.

فلاسک غذا

 فلاسک غذا به‌منظور گرم نگه‌داشتن غذا بوده و دهانه بزرگی دارد. فلاسک‌های غذا هم در انواع و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و برای محل کار، گردش‌های کوتاه و نگهداری غذای کودک مناسب هستند. معمولا درب آن‌ها چند منظوره است و می‌توان از ان به عنوان بشقاب یا سوپ‌خوری استفاده کرد. این مدل فلاسک در حدود ۸ ساعت غذا را گرم نگه می‌دارند.

پیشنهاد ما در راهنمای خرید فلاسک این است که اگر نوع استفاده شما از فلاسک برای مقاصدی چون سفر‌های کوتاه فردی، کوهنوردی، پیاده‌روی یا استفاده در محل کار و مصرف شخصی است، فلاسک‌های نوشیدنی تک نفره گزینه مناسبی هستند.

اگر استفاده شما برای مقاصدی چون سفرهای خانوادگی یا جمعی، طبیعت‌گردی‌های طولانی یا پیک‌نیک‌های دسته‌جمعی است، فلاسک‌های چای دسته‌دار (فلاسک‌های خانواده) گزینه‌ مناسبی هستند که می‌توانید در دو مدل تکی و دوقلو بسته به نوع استفاده‌تان انتخاب کنید.

مدل‌های تکی فقط برای یک نوشیدنی می‌تواند استفاده شود و مدل‌های دوقلو برای استفاده همزمان از چای و آب جوش بوده و یک فلاسک چندمنظوره محسوب می‌شود. در نهایت هم اگر فلاسک را فقط برای مسافرت‌ها و طبیعت‌گردی‌های طولانی‌ می‌خواهید ضمن توجه به سایر موارد، لازم است که فلاسک‌های مسافرتی تک نفره یا خانواده را برای خرید انتخاب کنید.

فاکتور های مهم برای خرید یک فلاسک خوب

در زمان خرید فلاسک اطراف آن را خوب نگاه کنید.

-دنبال نقص‌های آشکار یا خراشیدگی روی آن باشید

– این عیب‌ها روی عملکرد تاثیر می‌گذارد.

– فلاسک را تکان دهید. بررسی کنید چیزی در فلاسک تکان نخورد و صدایی نشنوید.

– بدنبال سازنده‌ای خوشنام باشید.

– بدنبال فلاسکی با پوشش و درب مناسب باشید.

– بسته بندی فلاسک باید شامل این موارد باشد: تطابق با استاندارها، اطلاعاتی در مورد سازنده (آدرس، نام، شماره تماس)، گارانتی، شرایط استفاده و مشخصات اصلی محصول.

– محفظه درونی فلاسک‌ها می‌تواند از جنس شیشه باشد. فلاسک‌های شیشه‌ای عمدتا بهداشتی هستند. تمیز کردنشان آسان است و از محتوای درون آن بخوبی محافظت می‌شود، اما یک ایراد وجود دارد این نوع فلاسک‌ها بسیار شکننده هستند. در نتیجه در اثر یک سهل انگاری ممکن است به هزاران قعطه تبدیل شود.

– در زمان خرید به حجم فلاسک مورد نظرتان دقت کنید، که آیا تک نفره بودن فلاسک برایتان کافی است یا دوست دارید فلاسکتان ظرفیت سرو چای یا قهوه را برای چند نفر داشته باشد.

– اگر تنها یک لیوان چای در زمان ناهار میل می‌کنید می‌توانید فلاسکی با گنجایش یک لیوان تهیه کنید.

– به سر فلاسک توجه کنید.

– سر فلاسک بخوبی باید گرما را درون فلاسک حفظ کرده و هیچ گونه گرمایی را هدر ندهد.

– فلاسک‌های داری درب‌های شیشه‌ای اغلب مجهز به چوب پنبه هستند.

این مدل بهترین گزینه نیست. مهر و موم صورت گرفته توسط این نوع درب‌ها بطورکامل صورت نمی‌گیرد و ممکن است فلاسک نشتی داشته باشد. بهینه‌ترین انتخاب درب پیچی است.

برخی فلاسک‌ها مجهز به سوپاپ هستند. این نوع بسیار مناسب است، ولی اگر به سوپاپ آسیب برسانید مشخصه‌های تطبیقی آن تغییر می‌کند و شیشه دیگر عملکرد مناسب خود را نخواهد داشت.

علاوه بر این‌ها این نوع فلاسک‌ها براحتی کثیف شده و شستن آن‌ها سخت است.

 

این مطلب را هم بخوانید!
راهنمای خرید قمقمه برای ورزش و سفر

 

code

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *