تجهیزات شبکه و ارتباطات, کالای دیجیتال, کامپیوتر و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید مودم های با کیفیت عالی در سال ۲۰۲۱

در عصر امروز همه در محیط کار و منزل به یک مودم برای اتصال به اینترنت نیاز دارند و کمتر کاری بدون ارتباط با اینترنت وجود دارد که در هر صورت برای مسائل شخصی هم مورد استفاده قرار میگیرد البته اگر آن دسته افرادی را که صرفا از دیتای موبایلشان استفاده می کنند را فاکتور بگیریم.

شما چقدر با ساز و کار یک مودم آشنایی دارید؟ یک مودم با توجه به بودجه و موارد دیگر چه معیار هایی را باید داشته باشد؟ در ادامه این مطلب به راهنمای خرید مودم ASDL خواهیم پرداخت و پس از آن چند مودم پرفروش در بازار را معرفی می‌کنیم، باما همراه باشید.

مودم چیست؟

از نظر فنی، مودم دستگاهی است که سیگنال آنالوگ (یا سیگنال رادیویی در مودم بی‌سیم) ارسالی از خط تلفن ثابت را به داده‌های دیجیتال قابل‌نمایش در دستگاه‌های کامپیوتری و بالعکس تبدیل می‌کند. کانال‌های ارتباطی که مودم داده‌ها را از آن دریافت می‌کند متفاوت هستند. مودم داده‌ها را از طریق فیبر نوری، کابل‌های کواکسیال، امواج رادیویی و یا خطوط تلفن دریافت می‌کند. برای استفاده از هریک از این کانال‌ها، باید مودم متناسب با آن را تهیه کنید.

مودم ها به چند نوع تقسیم می شوند؟

مودم‌های DSL شامل ADSL+، ADSL2 و VDSL

همه دستگا‌ه‌های کامپیوتری مجهز به مودم داخلی نیستند. بنابراین خط تلفن را باید به‌طور مستقیم به یک مودم خارجی متصل کنید. با مودم‌های DSL می‌توانید همزمان که ارتباط اینترنتی دارید، از خط تلفن‌تان هم استفاده کنید و تماس تلفنی برقرار کنید.

بیشتر مودم‌های DSL که این روزها در بازار موجود هستند هر دو کیفیت ADSL و VDSL را دارند. کیفیت VDSL از نظر سرعت و پهنای باند چند برابر کیفیت ADSL است. البته اینترنت ADSL در سال‌های اخیر پیشرفت داشته و نوع پیشرفته آن +ADSL2 است. اگر مودم انتخابی شما هر دو کیفیت ADSL و VDSL را پشتیبانی کند، در صورتی که محل کار یا زندگی شما به کابل شبکه متصل باشد، می‌توانید از اینترنت پرسرعت VDSL بهره‌مند شوید. کیفیت ارتباط اینترنتی در هر سرویس ADSL و VDSL بستگی به فاصله مکانی شما از مرکز ارائه‌دهنده سرویس اینترنت ISP دارد؛ یعنی فاصله کمتر برابر است با کیفیت بهتر ارتباط اینترنتی.

بیشترین مودم‌های موجود در بازار ایران، مودم-روترهای ترکیبی با هر دو کیفیت ADSL و VDSL هستند. این دستگاه هم ارتباط اینترنت را فراهم می‌کند (کارکرد مودم) و هم به کمک یک یا دو آنتن، ارتباط اینترنت را برای چند کاربر یا دستگاه فراهم می‌کند (کارکرد روتر). به زبان ساده می‌گوییم مودم وای‌فای دارد!

در هنگام خرید دقت کنید مودمی که فقط امکان ADSL را دارد نمی‌تواند اتصال VDSL را پشتیبانی کند، درحالی‌که مودم VDSL از کیفیت پایین‌تر ارتباط یعنی ADSL هم پشتیبانی می‌کند.

با این مودم-روترها هم می‌توانید از اینترنت بی‌سیم (WiFi) استفاده کنید و هم با استفاده از اتصال کامپیوتر به درگاه LAN موجود در مودم، از اینترنت سیمی که سرعت بالاتری دارد بهره‌مند شوید. این مودم‌ها ساده‌ترین و کم‌دردسرترین نوع مودم هستند و فقط کافی است آن را به برق و خط تلفن متصل کنید و بدون تنظیمات خاصی در ISP شرکت ارائه‌دهنده از آن استفاده کنید.

مودم اترنت

این مودم از جمله ارزان‌ترین مودم‌هاست. این مودم معمولا به کمک یک درگاه USB یا درگاه LAN به یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ متصل می‌شود و فقط به همان دستگاه سرویس می‌دهد. این مودم‌ها آنتن ندارند و بنابراین قابلیت برقراری اتصال بی‌سیم یا وایرلس (WiFi) را هم ندارد. به زبان خودمانی وای‌فای ندارند!

از این مودم بیشتر برای برقراری یک شبکه سیمی محلی در یک سازمان یا اداره و برای ارتباط دادن چندین دستگاه و انتقال داده‌ها بین آنها استفاده می‌شود.

مودم‌های کابلی

برای استفاده از شبکه‌های کابلی در بستر کابل کواکسیال به مودم کابلی نیاز دارید. از این مودم ها نه‌تنها برای تماشای شبکه‌های تلویزیون ‌کابلی استفاده می‌شود، بلکه برای استفاده از اینترنت کابلی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. اینترنت کابلی نیازمند وجود زیرساخت شبکه کابلی در محل زندگی شماست. این مودم‌ها برای آپلود مطالب در حد زیاد و یا بازی اینترنتی با سرعت و پهنای باند بالا مناسب‌ترین هستند و بنابراین خوراک گیم استریمرها به شمار می‌رود. البته قبل از خرید مودم کابلی باید مطمئن شوید در محل زندگی شما کابل‌های کواکسیال و اینترنت کابلی وجود دارد یا نه.

این مطلب را هم بخوانید!
راهنمای خرید کاور و کیف گوشی ها (عالی) برای محافظ از موبایل شما

مودم فیبر نوری (GPON)

با پیشرفت فناوری و گسترش زیرساخت‌های ارتباطی، شاید بهتر باشد انتخابی متناسب با چشم‌انداز آینده نه‌چندان دور داشته باشیم. هرچند توسعه خطوط فیبر‌ نوری در کشور هنوز به‌خوبی انجام نگرفته است، می‌توان به آینده آن امیدوار بود. مودم‌های فیبر نوری می‌توانند سریع‌ترین ارتباط اینترنتی را برقرار کنند، اما استفاده از آنها به این بستگی دارد که آیا در منطقه شما فیبر نوری راه افتاده است یا نه. بااین‌حال مودم‌های فیبر نوری در دو نوع متفاوت در بازار موجود هستند.

مودم‌های فیبر نوری ONU که در بستر FTTB (مخفف Fiber To The Building) کار می‌کنند و مناسب مصرف خانگی، مجتمع‌های مسکونی و یا اداری هستند که تا ورودی ساختمان مجهز به فیبر نوری باشند. این مودم معمولا خارج از ساختمان یا داخل راهروهای ساختمان نصب می‌شود. بنابراین باید دارای ساختاری باشد که در مقابل تغییرات دمایی و شرایط جوی مختلف مقاوم باشد.

نوع دیگر مودم‌های فیبر نوری ONT است که در بستر FTTH (مخفف Fiber To The Home) کار می‌کند و مخصوص مکان‌هایی است که در آنها خارج و حتی داخل ساختمان نیز مجهز به فیبر نوری است. این مودم در داخل خانه یا محل کار قرار می‌گیرد. تفاوت مودم‌های GPON بیشتر در تعداد درگاه‌های اترنت، USB، تجهیزات WiFi و سایر امکانات جانبی است. بااین‌حال از نظر سرعت و کیفیت انتقال داده‌های مختلف تفاوت چندانی با هم ندارند. معمولا وجه مشترک همه مودم‌های فیبر نوری حداکثر سرعت دانلود ۲۴۸۸ مگابیت و سرعت آپلود ۱۲۴۴ مگابیت است.

برخی از مودم‌های فیبر نوری فقط مجهز به درگاه اترنت یا درگاه اترنت سریع هستند. برخی دیگر درگاه USB هم دارند.

بعضی مدل‌های گران‌تر به روتر و WiFi هم مجهز هستند.

این مطلب را هم بخوانید!
راهنمای خرید پر فروش ترین پاوربانک ها در سال ۲۰۲۱

 

نکات مهمی که قبل از خرید مودم ADSL  به آنها توجه کنید

  1. اگر کابل مودم ADSL با سیم که خریداری نموده اید طول زیادی دارد؛ و این موضوع روی کیفیت و سرعت اینترنت تاثیر می گذاشت از یک تقویت کننده استفاده کنید.
  2. برد وای فای متفاوت خواهد بود؛ اگر برد وای فایتان را می خواهید افزایش دهید و نمی توانید مودم را جابجا کنید، برای افزایش برد از Extender استفاده کنید.
  3. برای جدا کردن خط تلفن و ADSL از یک نویزگیر یا Splitter استفاده کرده و بعد می توانید خط ADSL را به مودمتان وصل کنید.
  4. اگر دقت کرده باشید اکثر مودم های بی سیم در قسمت پشت آنها دکمه ای برای اتصال شبکه را راحت تر میکند. با استفاده از این دکمه میتوانید بدون نیاز به وارد نمودن رمز وای فای، به آسانی به شبکه بی سیم وصل خواهید شد.
  5. مبلغ و هزینه ای که برای خرید مودم مشخص کرده اید و کنار گذاشته اید میتواند یه راهنمای بزرگ برای شما باشد پس اگر این موضوع برای شما یکی از اولویت ها بحساب می آید باعث سرعت و سهولت بخشیدن برای انتخاب مودم ADSL خواهد بود.

code

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *