کالای دیجیتال, کامپیوتر و تجهیزات جانبی

لیست قیمت بهترین فلش مموری ها برای ذخیره سازی اطلاعات

فلش مموری‌ها حافظه‌های قابل حمل کوچکی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم اطلاعات مورد نیازمان را جابه‌جا کنیم. بزرگترین مزیت این حافظه‌ها نیز قابل حمل بودن و اندازه کوچک در برابر ظرفیت بزرگ و قیمت اندکشان است. فلش مموری‌ها به طور کلی شامل سایزهای مختلفی از ۱ گیگابایت گرفته تا ۴ و ۸ و ۱۶ و … هستند. امروزه حتی فلش‌هایی با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت نیز وارد بازار شده‌اند. علاوه بر این هرکدام از آن‌ها استانداردهای مختلفی هم دارند. بنابراین ممکن است برای بسیاری این سوال پیش بیاید که اصلا باید چه فلش مموری ای بخریم؟

نکات مهمی که هنگام خرید فلش مموری باید بدانید

سرعت انتقال داده ها

سرعت یک فلش مموری اهمیت بسیار بالایی دارد. به طور کلی هرچه سرعت فلش بالاتر باشد بهتر است. در هر فلش مموری دو فاکتور تعیین‌کننده سرعت انتقال داده‌ها هستند: اول درگاه خود فلش و دوم قطعات داخلی فلش. قطعات داخلی علاوه بر سرعت، بر قیمت محصول نیز تاثیر بسزایی دارند. مثلا ممکن است دو فلش مموری با ظرفیت ۶۴ گیگابایت که هردو توسط یک تولیدکننده ساخته شدند، قیمت یکسانی نداشته باشند؛ زیرا جنس قطعات به کار رفته در آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و در نتیجه یکی از آن‌ها از نظر عملکرد در سطح بالاتری قرار دارد.

درگاه فلش

اما فاکتور دیگر نوع درگاه فلش است. در حال حاضر دو نوع فلش مموری در بازار موجود است. نوع اول فلش‌های USB 2.0 و نوع دوم فلش‌های USB 3.0 هستند. سرعت فلش‌های USB 3.0 بسیار بیشتر از فلش‌هایی است که از درگاه USB 2.0 استفاده می‌کنند؛ اما در اینجا تنها درگاه فلش مهم نیست و سیستم شما مهم است. مثلا اگر یک فلش مموری USB 3.0 خریداری کنید، ولی مادربورد شما فاقد درگاه USB 3.0 باشد و مجبور شوید فلش را به درگاه USB 2.0 متصل کنید، اطلاعات با سرعت یک فلش USB 2.0 انتقال پیدا خواهند کرد.

این مطلب را هم بخوانید!
هر آنچه که در مورد مانیتور های (با کیفیت عالی) باید بدانید

 

فضای مورد نیاز

اول از همه، پیش از خرید فلش مموری باید به حجم آن توجه کنید تا دقیقا بدانید می‌توانید چه مقدار فایل و پوشه در آن ذخیره کنید. اگر فلش مموری ظرفیت کافی نداشته باشد، محبور می‌شوید برای انتقال داده‌ها به طور مرتب برخی فایل‌ها را حذف کنید تا جا برای فایل‌های جدید باز شود. از طرف دیگر خرید فلش مموری با حافظه بیش از حد زیاد نیز کار عاقلانه‌ای نیست. گرچه این کار برایتان مشکل ایجاد نمی‌کند، ولی بهتر است در فلش مموری خود بیش از حد فضای خالی نداشته باشید. به همین دلیل انتخاب فلش مموری که فضایی متناسب با نیازهایتان داشته باشد اهمیت زیادی دارد.

عملکرد فلش مموری

عملکرد نیز از جمله موارد مهمی است که هنگام خرید فلش مموری باید به آن توجه کنید. عملکرد فلش مموری به سه فاکتور بستگی دارد: درگاه، کنترلر USB و تراشه NAND داخل درایو.

بیشتر فلش مموری‌ها از استاندارد USB Type-A پیروی می‌کنند، اما کنترلر به کار رفته داخل فلش درایو، استانداردهای مختلفی از جمله استاندارد USB 3.1 را نیز پشتیبانی می‌کند. ارزان‌ترین فلش مموری‌ها نیز با استاندارد USB 2.0 ساخته می‌شوند و نهایت سرعتشان نیز ۴۰ مگابایت بر ثانیه است. فلش‌های USB 3.0 سرعت فرضی معادل ۶۲۵ مگابایت بر ثانیه و فلش‌های USB 3.1 نیز با سرعت ۱۲۵۰ مگابایت بر ثانیه داده‌ها را انتقال می‌دهند.

البته این اعداد سرعت‌های تئوری هستند و سرعت واقعی پایین‌تر است. برای مثال سریع‌ترین فلش مموری‌ها، یعنی فلش‌های USB 3.1 در عمل تنها می‌توانند به سرعت ۴۴۰ مگابایت بر ثانیه برسند؛ چون با وجود اینکه استاندارد مورد استفاده در آن‌ها به خودی خود سرعت پایینی ندارد، اما سرعت انتقال اطلاعات بوسیله کنترلر و تراشه NAND محدود می‌شود.

Lavc55.18.102

این مطلب را هم بخوانید!
مشخصات یک اسپیکر بلوتوثی خوب چیست؟

code

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *